A A A

APRS digi na kótě JN79AA a další na JN78IR

Na stejném stožáru s opakovačem pro CB se objevila další anténa. Je pro APRS digipeater. Že nevíte, co to je? Taky jsem to nevěděl...

 

Do tajů APRS mne zasvětil Petr OK4PZ. Na setkání v Č. Budějovicích jsme se kdysi domluvili, že zkusíme nějaký společný projekt. APRS se nabídlo jako první, a tak jsme vyrazili s Robertem OK1BC na kopec a tajemnou krabičku od OK4PZ jsme nainstalovali. Bohužel nevyšel čas na to, abychom se na kopci sešli všichni tři, tak jsme s Robertem zůstali bez instrukcí a škatulku zapojili a zprovoznili tak, jak se nám to zdálo přirozené.

 

Teď už víme, že jsme neměli důvěřovat anténě. Nikdo neví proč, ale rozhodla se, že fungovat nebude. O týden později jsme ji už s Petrem OK4PZ vyměnili a od té doby digipeater funguje. Jeho značka je OK1ZJV-2.

 

Další APRS počin na sebe nenechal dlouho čekat. Od OK4PZ jsem dostal další krabičku s tím, že je třeba ji připojit do nějaké stanice. Ještě ten den večer už mě krabička nalákala natolik, že za pár desítek minut už celá sestava vesele krákorala a opakovala data, co na digipeater dorazily. Volba QTH byla jednoznačná - bude na Dobré Vodě. Na té Dobré Vodě, jak ji dole pod kopcem stáčejí do PETek a prodávají v obchodech. Dobrá Voda je magická kóta se zajímavým pokrytím.

 

První pokusy ne vždy skončily zdárně, hlavně proto, že anténa z Dobré Vody skončila o pár týdnů dříve na stožáru na prvním digipeateru, a také proto, že Dobrá Voda zatím nemá elektřinu a vše se napájí ze solárních panelů. 100W solárních panelů na místě orientovaném na sever je něco jako marná snaha, ale naštěstí se zdá, že ve slunných dnech to bude dostatečné. Elektrická přípojka už se ale chystá. APRS digi nebude jediná věc, která na kótě bude a sluníčka by bylo málo.

 

Na mapě APRS je v místě Dobré Vody značka OK1ZJV-3. V budoucnu, aby značka z mapy nemizela, bude přivedeno napájení a bude vyměněna anténa. A aby APRS nebylo na Dobré Vodě samotné, dostane k sobě také CB opakovač. Ale o tom už bude další článek příště.

 

Pokud chcete zjistit něco o APRS, doporučuji www.aprs.fi a www.aprs.cz.

 

Jirka OK1ZJV