A A A

Další čínská mobilka: SainSonic VV-898E

Při brouzdání v čínských e-shopech jsem narazil na další zajímavou FM dualband mobilku. Rozhodl jsem se, že si ji pořídím a vyzkouším. V následujícím článku se s Vámi podělím o první dojmy a zkušenosti.

 

http://www.aliexpress.com/item/LEIXEN-VV-898E-DualBand-Transceiver-VHF-UHF-136-174-400-470MHz-Kit-5W-10W-25W-Mobile/32540332834.html

 

Je tu možnost objednat ji přímo z Číny s rizikem, že bude k ceně připočteno DPH a musí se na ni čekat cca měsíc. Já jsem využil variantu expedice z Německa za příplatek cca $10, přičemž už se na zásilku nevztahují další poplatky (nákup v rámci EU). Neváhal jsem a za cenu přibližně $98 (necelých 2500 Kč) jsem rádio objednal. Velkým překvapením bylo to, že rádio bylo třetí den po objednání doma :-)

 

Než se na rádio podíváme podrobněji, je potřeba upozornit, že se objevuje na Internetu v různých variantách pod různými značkami. Pokud rádio najdete pod označením Leixen VV-898, Jetstream JT270M či Luiton LT898UV, bude jeho maximální výstupní VF výkon jen 10W. Je potřeba hledat typ SainSonic VV-898E, tato verze nabídne až 25W výkonu.

 

První představení

 

Rádio je dvoupásmové, umí přijímat i vysílat v rozsahu 136-174 MHz a 400-470 MHz. Není tedy nutné žádné rozšíření či modifikace. Je tedy možné pracovat mimo jiné i na sdílených kmitočtech a PMR kanálech, nicméně musím připomenout, že takové jednání je protiprávní.

 

Na první pohled zaujme kovové provedení těla stanice, u takto levného rádia by málokdo čekal, že bude tělo takto slušně zpracováno. Je to zároveň dobrý chladič pro tranzistory koncového stupně.

 

Zajímavostí této stanice je její velikost. Rozměry jsou pouhých 12x9x4 cm. Pro někoho to může být výhodou, pro někoho nevýhodou.

 

Rádio je zvláštní tím, že nemá žádné rotační ovládací prvky. Žádný potenciometr, žádný rotační enkodér. Squelch, hlasitost i ladění, vše se ovládá v krocích. Může to být výhoda (časem se neošoupe dráha potenciometru a nebude se z reproduktoru při změně hlasitosti ozývat praskání), na druhou stranu nejde nastavit hlasitost plynule.

 

Velkou výhodou tohoto transceiveru je velký dobře čitelný displej. Obsahuje dva řádky textu a několik dalších symbolů. Je zeleně podsvícený a velmi dobře čitelný v budově i venku.

 

Stanice se ovládá bíle podsvícenými tlačítky, která reagují relativně dobře. Občas je potřeba je trošku déle přidržet, avšak po chvíli cviku při používání každý bude vědět, jak na to. V těle radiostanice jsou hned tři programovatelná tlačítka. U každého z nich je možnost zvolit funkci pro krátký a dlouhý stisk. Celkem tedy 6 rychlých funkcí okamžitě přístupných tlačítky.

 

Pro základní ovládání ale postačí tlačítka na mikrofonu. Ten obsahuje kromě číselné klávesnice další 4 tlačítka se základními funkcemi (A/B, VFO-MR atd.). Navíc potěší přítomnost tlačítek pro ovládání hlasitosti přímo na mikrofonu. Tlačítka mikrofonu jsou podsvícená oranžově, já jsem si čtyři SMD LED vyměnil za bílé.

 

Mikrofonní vložka je elektretová, tomu odpovídá i modulace. Je silná, ostrá, průrazná, možná mírně zkreslená. Zkušení radioamatéři zvládnou vložku vyměnit za kvalitnější. Pokud by někdo chtěl připojit jiný mikrofon, není problém – konektor RJ45 odpovídá typickému Kenwood zapojení.

 

Ve vrchní části rádia je vestavěn reproduktor. Přestože je velmi malý, kvalita zvuku je překvapivě dobrá a často postačí. A to i při mobilním provozu, kdy je čitelnost za jízdy velice slušná a v porovnání s mobilkou QYT KT-8900 výrazně lepší a tedy se hodí pro mobilní provoz. Alternativně lze připojit externí reproduktor nebo sluchátko prostřednictvím konektoru jack 3,5 mm v zadní části rádia, kde je také anténní PL konektor.

 

 

Programování

 

Přestože nastavení základních funkcí lze provést přímo v menu, doporučuji programovat rádio přes počítač. V ceně balení je kromě rádia a držáku do auta navíc i USB programovací kabel. Doporučuji programovat přes PC, prostředí je standardní jako u většiny obdobných stanic a nic vás při programování nepřekvapí. Navíc obsahuje velké množství nastavení různých funkcí. Např. deaktivaci VFO módu, pak jdou zvolit pouze předvolby z paměti a nic jiného. Také je možnost zvolit si čas, jak dlouho musí být tlačítko drženo, aby to bylo vyhodnoceno jako dlouhý stisk, a další a další. Je to snadné a funguje to celkem slušně. Komu by originální software nevyhovoval, může použít program CHIRP, přes něj můžete mimo jiné do této mobilky snadno přenést Vaše předvolby např. z ručky Baofeng UV-5R. Rádio nabízí 199 paměťových míst. Kanály lze pojmenovat textem maximální délky 7 znaků.

 

Klady

malá kompaktní velikost

velký dobře čitelný displej

výstup na externí reproduktor

ovládání hlasitosti na mikrofonu

programovatelná tlačítka na rádiu

velké množství nastavitelných funkcí přes PC

ciltivý tuner pro příjem FM rozhlasu (88-108 MHz)

dobrá citlivost a reprodukce

má hodiny a pamatuje si čas i po odpojení napájení

 

 

Zápory

nemá rotační ovládání

občas několik sekund neposlouchá (zvlášť v režimu dual-watch), zatím jsem nezjistil proč

začátek a konec reprodukce doprovázen „lupnutím“

horší odolnost proti rušení v pásmu UHF zejména ve velkých městech (stejný problém jako u všech levných čínských rádií)

 

Pár slov závěrem

 

Za zmínku stojí v neposlední řadě účinnost, tedy poměr vysílaného výkonu a příkonu rádia. V porovnání se stanicemi Kenwood TM-D710E, TR-751 nebo Icom IC-207H náš číňan jednoznačně vítězí. Rádio je mimořádně úsporné a vhodné na provoz z baterie.

 

V porovnání s mobilkou QYT KT-8900 mě mobilka SainSonic VV-898E zaujala mnohem více a používám jí raději. Každému, kdo by zvažoval koupi levného čínského transceiveru v mobilním provedení na základě dosavadních zkušeností doporučuji VV-898E. Je to za málo peněz hodně muziky.

 

Petr OK1PCB