A A A
  • Naše QTH.
    Naše QTH.

FM Pohár 14. 6. 2014

Tak jsme opět ve dvojici Jirka OK1ZJV a Robert OK1BC jednou nelenili a jali se zúčastnit FM Poháru. Původní plán byl, že Jirka vyrazí na Vysokou a já na vyvýšeninu na otevřené louce u Chlupaté Vsi nedaleko Nových Hradů, obě kóty v lokátoru JN78IR. Nakonec však zvítězila úspornější varianta, tedy Chlupatá Ves společně. Den předtím jsem ještě logisticky zajistil sexy Magirus s příslušenstvím od Pepy OK1CJT, čímž mu tímto děkuji, a zárověň jsem zakoupil 20 m koaxu k přenosu výkonu do antény. Výbava byla tedy následující: Alinco DR-135 MKIII (50W), anténa 2el. 145/430 MHz od OK5IM a Magirus cca 10-15 m dlouhý. Po příjezdu na místo jsme zvolili nejjednodušší řešení vztyčení stožáru a to jeho uchycení k rámu rezervy tanku, se kterým jsme přijeli (KIA 4x4, když se chce). V čase závodu jsme nejdříve lovili exhibující se stanice na pásmu, čímž jsme v podstatě i téměř všechny vystříleli. Druhou hodinu závodu jsem si opotřebovával ústní pant, ale nepřineslo to kýženého výsledku. 70cm části závodu jsme se nakonec nezúčastnili, v našem QTH to pozbývalo významu.

 

Trochu té statistiky. Celkem 13 právoplatních spojení, tedy 45 bodů. Celkem 2.178 km. Průměr na jedno QSO 167 km. Průměr 3,46 bodu na jedno QSO. Většinový směr spojení byl sever, severozápad. Po porovnání se třemi nejlepšími stanicemi ve vyhodnocení, máme nejlepší bodový průměr na jedno QSO. Bohužel v absolutních číslech bodů máme co dohánět, potřebovali bychom ideálně 10x více. Dalším poznatkem bylo, že v tomto termínu konání závodu bylo méně účastníků než posledně na podzim. Konstatovat také musím, že radiostanice Alinco DR-135 MKIII je pro potřeby FM Poháru jako stvořená. Jediná výtka je snad digitální squelch, ale toho si v závodě stejně moc neužijete. Vysílač je dostatečně výkonově dimenzován (50W), modulace dle zkušeností rozhlasová (dle Vlasty OK1HC na kroužku převaděče Kleť - OK0EB). Přijímač citlivý a relativně selektivní, i když se přece jen našli prolejzači, ale to už bych nekladl tak úplně moc za vinu Alincu.

 

Jedna výzva na závěr pro všechny účastníky FM Poháru, zejména ze severu, kteří toto čtou. Zkuste také více směrovat na jih naší krásné země, pro severněji položené vysílače to činí 4 body za spojení s námi na jihu, ale často se nám stávalo, že jsme museli vyloženě čekat, až bude dotyčná stanice otáčet s anténou, abychom se spojili a toto se nestávalo často. Zápaďáci si jeli převážně na východ a opačně. Děkujeme, dáme body ;-)

 

Toť vše a příště zase naslyšenou, s pozdravem Jirka OK1ZJV a Robert OK1BC.