A A A

GPS - pomocník na SOTU

GPS je fenoménem moderní doby. Pro radioamatéra SOTAře je to věcička k nezaplacení. Proto jsem takovou krabičku zaplatil a vyrazil jsem s ní k nejbližšímu počítači nahrát si mapy. Nějaké mapy tam jsou, ale já chci ještě aby mi tam v mapě svítily ty kopečky, za něž dostanu ty vysněné (a tvrdě odšlapané) body. Celá procedura se zdála být jednoduchá. Koupím GPS, připojím, nahraju tam SOTY a jdu na kopec.

Jednoduše to vypadá, ale jako obvykle je skutečnost jinde. Ze žlutočerné úhledné škatulky jsem vysvobodil malou krásnou krabičku GARMIN etrex LEGEND HCx. Do ní jsem dal dvě tužkové baterky (nejsou součástí dodávky) a zapnul. Věci se daly do pohybu a za chvíli na displeji vyskočil piktogram s hledáním družic. Než jsem je stihl spočítat, byl pryč a já jsem koukal na barevnou mapu. Kurzor ukazoval místo kde stojím. Nádhera! To bude výborná pomůcka. Mám totiž "dezorientační smysl", což je těžší diagnóza "orientačního nesmyslu". To znamená, že se nejen sám dokážu spolehlivě ztratit, ale že dokážu zamotat hlavu i lidem co jdou se mnou a bezpečně ví kam a kudy. Takové riziko je škoda podstupovat, proto mám tu krabičku. Mimochodem stojí něco málo přes čtyři tisíce, to už se dá naštetřit.

Položil jsem ten zázrak do auta a vyrazil k nejbližšímu počítači. Krabička přesně věděla kudy jedu a pozorně sledovala cestu. Zapisovala si lecjaké údaje a zřídka se povšimla i mírného překročení povolené rychlosti. Narozdíl od navigace TomTom nijak neprotestovala. Po chvíli sedím u počítače a do objeveného USB konektoru dávám kabel. Instaluje se a instaluje se a pořád se to instaluje. Hotovo. Jdu na stránky http://sota-ok.nagano.cz pro mapu. Mám staženo. Jak to ale té krabičce vnutit? Aha! Tváří se to jako USB disk. Nahraju to tam. A nic. Tak asi jinak. Čtu návod. Prý si mám nainstalovat z CD nějaký software. Tak dobrá. Cosi se instaluje. Prý si mám zaregistrovat přístroj a mapu. To je vážení první kámen úrazu. Pojmy "licenční číslo", "registrační kód", "výrobní číslo", "ID zařízení", "sériové číslo" a podobné se tam hemží v hojném počtu. Každý znamená něco jiného a každý má svůj význam. Ve skutečnosti se ale mnohdy různě prohazují a občas se jmenují jinak. Pokud se Vám to nepodaří napoprvé zaregistrovat a vložit správná čísla jako mě, věřte že pomůže jen napsat jim mail se správnými údaji a oni vše opraví. Chce to opravdu otrlost. Tak hezkou krabičku úplně znehodnotili takovým softwarem. Budiž. Mám to funkční, snažím se to ovládnout (neovladatelný program). Dávam soubor - otevřít - a otevírám mapy stažené ze SOTY. Nic. Chyba, soubor nelze naimportovat. Proč? Ptám se marně.

Program neakceptuje ani jednu mapu ze stránek. Co s tím? Stáhnu něco jiného. Asi pět minut mi trvalo než jsem stáhl nějaký Img2GPS. Ten to prý umí. A opravdu! Mapu img z webu SOTY jsem tam nahrál. Ale co to? Zmizely ostatní mapy... Na území celé ČR byly jen SOTY. Ani řeky, ani cesty, nic. Tak to je taky špatně, tak jsem to nechtěl. Po dvou hodinách zkoumání zjišťuji krutou pravdu: Soubor s vrcholy na webu SOTY je špatný.

A tak pro všechny mé následovníky jeden bonus. Tady je pro Vás nový soubor, kde je opravena syntaxe jednotlivýh kót a můžete ho načíst i v přístrojích GARMIN. Věřím že ostatní mašinky ten originální zvládnou, ale můj GARMIN ne. V některých prohlížečích musíte soubor stáhnout pomocí kliknutí pravého tlačítka a volby "Uložit odkaz jako...". Tak hodně štěstí a bodů.

Jirka OK1ZJV