A A A
 • Stavba jednoho ze stožárů
  Stavba jednoho ze stožárů
 • Promovaní inženýři...
  Promovaní inženýři...
 • Petr OK1XGL u KV pracoviště
  Petr OK1XGL u KV pracoviště
 • Netopýří syndrom pastičky
  Netopýří syndrom pastičky
 • Pracoviště pro pásmo 23cm
  Pracoviště pro pásmo 23cm
 • Pracoviště pro pásmo 9cm
  Pracoviště pro pásmo 9cm
 • Jirka OK1DDQ u krátkých vln
  Jirka OK1DDQ u krátkých vln
 • Karel OK1HCG má svojí samotku.
  Karel OK1HCG má svojí samotku.

HF Field day a MW contest na Mužetickém Vrchu

Mužetický vrch je takový nenápadný kopeček nad obcí Mužetice na cestě z Písku do Blatné. Vybrali jsme ho proto, že je tu pěkný rozhled do kraje a dá se tedy očekávat, že tu budou dobře fungovat mikrovlny. Přímá viditelnost je opravdu velmi dobrá, na vcelku nízkou nadmořskou výšku. Na špici kopce je přístřešek, bohužel značně v rozkladu a pod ním dokonce i dvě válendy, na něž si nikdo z nás netroufl lehnout. Hodil se ale místní stoleček, na němž je teď pracoviště pro KV. Souběžně s MW contestem běží i HF Field day. Utvořili jsme dvě skupiny, jednu pro HF a druhou pro MW. Ale ne že bychom byly dva konkurenční tábory, například antény jsme stavěli všichni dohromady. Dokonce bydlíme i ve stejném improvizovaném přístřešku, na jehož složení jsme pocítili buď silný nedostatek, nebo možná naopak přebytek inženýrů. Odpověď dosud neznáme, jen věříme, že to zvládneme už celkem jednoduše rozebrat. Nikdo nemáme ve zvyku číst návody, proto nám zřejmě akce trvala tak dlouho.

 

Oba závody odstartovaly a jednotlivá pracoviště obsadili operátoři. Na mikrovlny disponujeme pro pásmo 23cm transceiverem ICOM IC-910H a čtyřčetem DK7ZB na stožáru společně s HR3A transvertorem pro pásmo 9cm. HR3A obsluhuje ICOM IC-706MKIIG. Krátkovlnné pracoviště je pak vybaveno Kenwoodem TS-2000, z něhož vede anténní dvojlinka na jejímž konci je spousta drátu, končícího ve stromech.

 

Bídně jsme na tom s energií. Máme jen 100Ah akumulátor pro KV a 65Ah akumulátor pro příslušenství. Na MW zbyly pouze dva 34Ah akumulátory, které stále trpí nedostatkem energie. Naštěstí nám z OK1KPI zapůjčili 2taktní generátor fosilní elektřiny, tak můžeme i dobíjet.

 

Problém se vyskytl v okamžiku, kdy energie ukrytá v nádrži došla. Tady najít benzínku je opravdu náročná pátrací akce. Po delším pátrání se ale nakonec podařilo a my máme opět plnou nádrž. Ještě že tu máme Jirku OK1DDQ, který ten přístroj umí nastartovat i tehdy, když už se zdá, že už nikdy nechytne.

 

A jak nám to jde? V pásmu 23cm máme 22 spojení, na 9cm 3 spojení a samozřejmě nejlépe jsou na tom u krátkovlnného stolečku, kde Petr OK1XGL hlásí právě 497 spojení.

 

Během celé akce jsme vymysleli celou řadu nových vynálezů. Petr OK1XGL vynalezl "netopýří režim" pastičky, protože mu nevyhovuje pozice tečky a čárky. Postavení altánu provázelo poněkud více vynálezů, ale nakonec všechny upadly v zapomnění v okamžiku, kdy altán stál pevně na nohách.

 

Petr OK1XGL předává žezlo Jirkovi OK1DDQ, aby zahájil další pětistovku. Jen tiše závidím a říkám si, že je třeba tu telegrafii konečně dotáhnout do konce, abych mohl příště závodit s nimi. Na dvoumetru je slyšet, jak si stanice domlouvají mikrovlnná pásma. Přece jen i tady máme co dohánět, máme jen dvě, přitom mikrovlnných pásem je celá řada. Pozoruji, že i Jirka OK1DDQ potřebuje mojí pastičku v netopýřím režimu, jen si jí přendavá na levou ruku. Musíme příště vymyslet nějaký přepínač, aby jednou pastičkou byli uspokojeni všichni operátoři.

 

Pomalu se blíží nedělní poledne a na MW pásmech stanice ubývají. Na výzvu se nikdo neozývá, přece jen stanice na přímou viditelnost už asi došly. Zato na KV pásmech je čilý cvrkot a Jirkovi OK1DDQ přibývají spojení. Tak mě napadá, že bychom měli také organizovat složení posádky. Ze sedmi lidí čtyři Jirkové, to je dost problém. Ale my si poradíme. Zjistili jsme, že pokud jsme ve skupinách po dvou, vcelku dobře se domluvíme. Jako například při návštěvě Blatné, kam jsme jeli včera v podvečer na nákup. Dostali jsme za úkol koupit nějaké jídlo a Karlovi OK1HCG nějakou vodu s příchutí. Jirka OK1DDQ mu vybral vodu s příchutí maliny, ale mě o kus dál napadlo vzít mu vodu s příchutí piva, měli ji tam v PET lahvích. Když jsme se vrátili a neplánovaně přivezli špekáčky, došlo nám, že i tu vodu s příchutí piva jsme nějakou koupit měli. Ale Karel ocenil i malinovku.

 

Je vidět, že počasí už začíná přát letním závodům. V noci bylo krásně, ve dne je až moc horko. Naštěstí se nám vyhnuly i bouřky a deště, na počasí si rozhodně nemůžeme stěžovat.

 

Jak celá akce skončí, to budeme vědět, až se to stane. Teď je nedělní dopoledne a ještě nás kus čeká.

 

Z kopce nad Mužeticemi všechny zdraví Vláďa OK1DDV, Jirka OK1DDQ, Karel OK1HCG, Petr OK1XGL, Jirka OK1ZJV a občasní hosté Pepa OK1CJT a Jirka OK1ICZ.

 

Ve 12 hodin bylo mikrovlnné stanoviště nadobro sbaleno, stanice už nepřibývaly, takže pokračují jen na krátkých vlnách.

 

Sepsal Jirka OK1ZJV