A A A
 • Pracoviště pro 2m.
  Pracoviště pro 2m.
 • Pracoviště pro 70cm.
  Pracoviště pro 70cm.
 • Kříž pro DK7ZB na dvoumetr.
  Kříž pro DK7ZB na dvoumetr.
 • Rotátor na dvoumetr.
  Rotátor na dvoumetr.
 • Polovina monstra 4xDK7ZB.
  Polovina monstra 4xDK7ZB.
 • Povedlo se, ladí to jak má.
  Povedlo se, ladí to jak má.
 • Pohled na 4xDK7ZB zespodu.
  Pohled na 4xDK7ZB zespodu.
 • Pohled na střechu radioklubu.
  Pohled na střechu radioklubu.
 • Petr OK1XGL u dvoumetru.
  Petr OK1XGL u dvoumetru.
 • OK1DDV při očistě podrážky.
  OK1DDV při očistě podrážky.

II. Subregionální závod v radioklubu OK1KPI

Dnešní den je ve znamení II. subregionálního závodu. Protože jsme měli strach z noční zimy, vybírali jsme kóty kde nám nehrozí zmrznutí, což vyžaduje alespoň střechu nad hlavou a několik bočních stěn. To vše se naskýtá v Píseckém radioklubu OK1KPI.

 

Dnes jsme ale bez zdejšího skvělého komfortu, tedy alespoň co se týče vaření. Písečáci se připravují na soutěž s roboty, proto místo pečení kuřat pracují na zvláštních krabičkách se čtyřmi kolečky polykajícími neskutečné množství drátů.

 

 

Celé dopoledne jsme strávili zejména na střeše. Antény stojí a otáčí se tak, jak mají. Máme tu vcelku pěknou výbavu, na dvoumetr je tu 4xDK7ZB na rotátoru YAESU G-650C spolu s KENWOODem TS-2000, tedy 100W výkonu. Pro 70cm máme 2x DK7ZB na menším rotátoru a ICOM IC-910H. Na obou pracovištích zapisujeme do deníku N1MM.

 

Pohrávali jsme si i s myšlenkou, že celým účelem naší aktivity není ani vyhrát, ani zúčastnit se, ale zpracovat Vláďovu (OK1DDV) absolutně nepoužitelnou ruličku modré izolačky, která lepí jen na prsty. Nakonec nás jeji neustálé používání přesvědčilo k vyššímu nasazení a můžeme se pustit do závodění. Aktuální stav operátorů je OK1DDV, OK1XGL a OK1ZJV. Další jsou očekáváni, i když je zároveň o jejich návštěvě v našem kruhu příliš mnoho pochyb, proto si zřejmě budeme muset vystačit sami.

 

16:00 - Závod právě začíná. K rádiu sedá Petr OK1XGL a dává výzvu. Stanice se ozývají, zdá se tedy, že všechno funguje. Venku je krásně a viditelnost je skoro nekonečná, mohly by být dobré podmínky. Na pásmu je znatelně čilejší provoz než v dosavadních závodech, předpokládáme proto hladký průběh a dostatek spojení.

 

16:45 - Na pracovišti 70cm sedí OK1DDV. Zatím máme 6 spojení 70cm, 12 spojení na 2m.

 

17:45 - U dvoumetru u 31. spojení končí Petr OK1XGL a věnuje se šťourání asfaltu z podrážek bot. Je to tu dnešním sportem, protože venku je teplo a střecha, kde jsme skládali celé dopoledne antény má nový nátěr. Místo na pracovišti zabírám já, OK1ZJV. Nikdo jiný tu totiž s námi není, i když ve skrytu duše doufáme, že nám přijedou alespoň chvilkové posily, Vojtové OK1DCX a OK1PV. Také nad Hynkem OK4HV visí otazník. Vláďa OK1DDV má teď na kontě 15 spojení na 70cm. Skóre na dvoumetru se posunuje na 37. Ve srovnání s ostatními stanicemi se pohybujeme někde kolem průměru, hodnoty kolem 30ti spojení jsou nejobvyklejší, i když největší snaživci mají i 150. Jsou ale na kopcích, my jsme jen kousek nad městem.

 

18:45 - Petr OK1XGL dooškrábal svoje podrážky. To je dobře, protože tu k danému účelu našel vcelku dobrý nástroj, který si chci také půjčit. Stav na dvoumetru je 44, před chvílí bylo zatím nejdelší spojení do lokátoru JO94BF, 612km. Na 70cm pracovišti zatím vystoupal počet spojení na 19. Pomalu nás začíná trápit hlad, což je na Písecké stanoviště dost nezvyklé. Zpravidla tu řešíme opačný problém, kdy už nemáme maso kam dávat.

 

20:45 - Mám oškrábanou levou podrážku. Opravdu je to znát, levá bota výrazně méně mlaská při chození, než pravá. Přemýšlíme o nějaké večeři. OK1DDV se vydává na průzkumný průchod místních restauračních zařízení a na základě jeho informací máme v plánu zahájit odvetu proti hladu naších žaludků. Aktivita na pásmech nijak nestoupá ani neklesá. Jsou ale slyšet stále stejné stanice a na výzvu se ozve tak jedna za 10 minut. Žádný zázrak.

 

22:15 - Večeřová túra po Hradišti dopadla fiaskem. V hospodě nám dali jen colu a pivo, prý nevaří. Skončili jsme tedy v Píseckém Tescu, kde jsme každý nabagrovali patřičnou dávku potravin. Možná jsme to trošku přehnali, ale to rozhodně vůbec nevadí. Využili jsme místního grilu k tepelné úpravě klobás, přičemž jsme byli mírně překvapeni malým plamínkem způsobeným výbuchem jednoho z opékaných objektů. Pomalu se vracíme k rádiím a hledáme nové stanice, nevyskytující se ještě v našem deníku. Zatím to nevypadá úplně slibně, ale čas ukáže, že nějaké ještě jsou. Do konce máme ještě přes 17 hodin. Aktuální stav spojení je 56 na dvoumetru, 21 na sedmdesátce. Aktuálně posledním spojením na 2m je Pepa OK1ANP, kterého zdravíme i prostřednictvím těchto řádků. Po boji s bacilem zůstal v posteli a pracuje na výsledku z domácího stanoviště. Za něj tu ale pracují dvě antény DK7ZB, které jsme s patřičnou úctou složili a instalovali na střechu.

 

22:45 - Pomalu ustává rušení z města, při otočení antén na jih už není znát tak výrazný šum, jako odpoledne. Máme najednou větší šance na Chorvatské stanice, které se nám dosud v šumu utápěly. Blíží se ale noc, a to zůstávají jen skalní závodníci a zpravidla nastává období dlouhého čekání na nové spojení. Petr OK1XGL má nový rekord, 718km do čtverce KN04GN na dvoumetru.

 

3:00 - Máme rovných 100 spojení na dvoumetru. 70tka utichla a kromě tří stanic (které už důvěrně známe) tam není žádné dění. Štafetu přebírá u dvoumetru Petr OK1XGL, 70tka je bez operátora.

 

7:00 - Petr OK1XGL se dopracoval k počtu 123 spojení na dvoumetru. Stanice se probouzejí a zdá se, že jich ještě znatelné množství přibyde.

 

7:30 - Petr OK1XGL předává operátorskou židli u 2m pracoviště. Stav je 127 spojení. Usedám na uvolněné místo a pokračuji v jeho práci.

 

8:30 - Aktuální stav na 2m je 133 spojení. Na vedlejší židli k 70cm pracovišti usedá OK1DDV plný síly nabrané ze snídaně. Začíná u skóre 32 spojení a pomalu prolaďuje pásmo, aby zmapoval stávající situaci. Mě podobná akce čeká asi za půl hodiny, až protočím antény opět na sever. Pak jsem si stanovil čas na proladění pásma a nalezení všeho, co včera nalezeno nebylo.

 

8:45 - Pohráváme si s myšlenkou, jak by asi fungovaly čtyři čtveřice antén na dvoumetr, když jedna chodí tak výborně. Rozdíl je opravdu výrazný. Mnohem výrazněji by se určitě ohradil Pepa OK1ANP, který by všechny antény dostal za úkol vyrobit. Proto myšlenku raději necháváme u ledu. Spojení teď přibývají zřídka, ale stále.

 

11:15 - Právě máme na dvoumetru 154 spojení. Všechny dostupné stanice jsme zapsali do deníku, proto teď opět dáváme výzvu. V Německu se všichni probouzejí a je vidět vcelku slušná aktivita. Pozorný čtenář ví, že mi zbývá očistit ještě pravou podrážku, což se daří právě teď při čekání, než se na výzvu někdo ozve. Nástroj nalezený Petrem OK1XGL se na posledním centimetru zlámal, čímž z něj ale paradoxně vznikl mnohem lepší a účinnější nástroj. Převzal ho teď Vláďa OK1DDV a provádí čistění svých podrážek. Na 70cm pracovišti zatím žádné změny, přece jen je tam aktivita nižší.

 

12:30 - V tuto chvíli máme na obou pásmech dohromady 200 spojení. Můžeme si gratulovat. Pomalu přestává být třeba posil, proto bych chtěl tímto pozdravit zejména oba Vojty, kteří jsou dosud ve stadiu rozmýšlení. Hynek OK4HV podal demisi již včera, protože se účastnil jiného závodu se svým offroadem a byl z toho značně unaven. V Písku začíná být větrno, sluníčko se schovalo a nám nastává čas oběda.

 

13:45 - 70cm pracoviště pomalu balíme. Na 70cm už není co ulovit a závod se celkově plíží ke konci. OK1DDV právě na střeše sundavá rotátor a libuje si, že jak není horko, nelepí se mu střecha k botám. Včera boty na střeše tak dobře držely, že mnohdy hrozilo i vyzutí. Na 70cm máme 36 spojení a dnes už žádné další nepřibyde. Petr OK1XGL právě potvrzuje spojení č. 171.

 

14:30 - Balíme komplet všechno. Nové stanice už nejsou. Tak zase někdy z OK1KPI! Příští týden v neděli bude provozní aktiv, OK1KWV se jistě účastnit bude, jen zatím nevíme v jakém počtu a zda se bude jednat o jednotlivé operátory (s jejich vlastními značkami), nebo se nás sejde více najednou pod klubovou značkou OK1KWV.

 

Bilanci závodu zpracuje Vláďa OK1DDV. Jen telegraficky shrnuto máme 173 + 36 spojení, přes 30% je CW. Nejdelší je 718km na 2m. Výsledky se po zpracování objeví na http://vkvzavody.moravany.com a pak už jen můžeme sledovat, jak se budeme v tabulce posouvat. Tak nám držte palce.

 

Ze zpravodajské role se loučí Jirka OK1ZJV.