A A A

Jak horám konkurují zahrady aneb CB Letní Polní Den 2014

Hory měly vždy obrovskou výhodu na vysílání. Nejen proto, že je tam hezky, ale i proto, že jsou vysoko. A právě proto jsem na ně již mnoho let šplhal, abych ulovil mnohdy zajímavá spojení. Před mnoha a mnoha lety jsme z hory Myslivna zahájili první ročník Letního Polního Dne CB klubu Česká Lípa a soutěž se nám moc líbila. Zejména při vyhlašování výsledků, kdy jsme zjistili, že jsme byli první.

Od té doby uteklo dlouhých 15 let. Nastal tedy čas znovu zavzpomínat a oprášit portejblovou výbavu. Tentokrát jsem ale zvolil naprosto

jinou taktiku. Pojedu sám a zkusím si, jaké pokrytí má opakovač (kanál 55) na mé zahradě na Dobré Vodě u Nových Hradů. Zkrátka mu na chvíli odpojím anténu, zasoutěžím si a anténu mu zase vrátím. Sice zdaleka nebudu na nejlepším kopci v okolí, ale Dobrá Voda je rozhodně jedna z lepších kót, určitě se něco podaří ulovit. Vždyť leží v lokátoru JN78IR, jen kousíček od tehdy vítězné Myslivny. Zahrada je na svahu Kraví hory, která stíní směrem do Rakouska, což se dá v tomto případě pokládat spíše za výhodu. Nadmořská výška je asi 750 metrů nad mořem, což se zdá vcelku málo. Ale nakonec nebylo.

Na místo jsem dorazil asi hodinu před závodem. Všechno je už připravené - stačilo jen postavit 295ku na stůl a zapojit ke

zdroji a anténě ve skříňce opakovače. Jak už je léta zvykem, před závodem se začaly na pásmu shromažďovat stanice, což mi potvrdilo, že mise určitě nebude neúspěšná. Stanic bylo slyšet na dnešní poměry opravdu hodně. Ozvalo se i dost nesoutěžních, které jsem už dlouho neslyšel. I při závodě bylo slyšet hodně nezávodních stanic, čímž se povedlo krásně vyplnit prostor, když nebylo co v závodě lovit. Stejně jako tehdy v prvním ročníku, i teď bylo jisté, že se v noci bude dařit mnohem lépe. Až příliš často se stávalo, že stanici se signálem 58 úplně vygumovala jiná stanice z Putinova království. Proto byly noční hodiny výhodnější na signálově slabší závodníky.

Oproti prvnímu ročníku cítím velkou pozitivní změnu. Závodníci se už naučili, že vyhrát za každou cenu nemá smysl. Hra je hra, nejde o život a není nutné být na prvním místě. Proto ve 14. ročníku závodu už nebylo slyšet tolik známých rogerbeepů ze stanic typu Lincoln, Shogun, Alan 9001, RCI a podobně. Morálka se opravdu zlepšila. Asi nás mnoho přišlo zúčastnit se a ne jen slepě vyhrát. Mimochodem, tenkrát před mnoha lety jsme měli tu 295ku tuším taky.

Závod proběhl vcelku rychle, ani jsem nestihl moc odpočívat. Počasí, ač v tomto létě vypadalo jako podzimní, mi také přálo. Pršelo jen malými kapkami ani ne deset minut, nebylo třeba se kamkoliv ukrývat, úplně stačila turistická stříška, kde jsem seděl. Po závodě už jsem ale tak moc usínal, že ani rozednívání nebylo dostatečnou výzvou k probuzení. Stanic po závodě dost razantně ubylo, a tak jsem i já nasedl do auta a jel dospat prohýřenou noc.

Chtěl bych poděkovat organizátorům i závodníkům, že LPD má stále charakter toho nejlepšího v éteru za celý rok. Proto se moc těším na další ročník. Jen nevím, jestli pojedu zase na Dobrou Vodu (tam už to znám), nebo si půjčím anténu opakovače u Prachatic (kanál 23), nebo jestli snad po dlouhé době sestavíme znovu expedici na Myslivně a zkusíme se prokousat opět do čela výsledkové listiny. Stejně přiznávám, že deváté místo jsem nečekal...

Jirka Nemanice OK1ZJV

Na stránkách organizátora závodu - CB klubu Česká Lípa je i deník a krásná mapka.