A A A

Jak na echolink

Echolink je zatím cosi neznámého, co tu s námi žije a my to ignorujeme. Rád bych mínění o něm změnil, protože si určitě zaslouží pozornost a používání. Už v předchozích příspěvcích jsem nastínil, že echolink dokáže propojit převaděče mezi sebou, nebo se na ně připojit linkou. Teď si ukážeme, jak to všechno v praxi provést.

 

Nejprve troška teorie:

 

Každé echolinkem vybavené zařízení se umí spojit s každým dalším echolinkem vybaveným zařízením. Může to být třeba převaděč, nebo jen samostatná radiostanice (tzv. link), nebo i mobil (s aplikací Echolink), počítač (s programem Echolink, nebo podobným). Každý volací znak má možnost mít celkem tři zařízení, přičemž jedno je bez "přílepku" - pro mne OK1ZJV. Další dvě dostávají přílepek -L, nebo -R. -L znamená "link", -R znamená "repeater". Každý z nás tedy může svou značku použít jednou pro sebe (třeba do PC, do mobilu), jednou pro link (třeba si doma propojit rádio k počítači a vysílat přes mobil z práce) a jednou třeba podpořit svou značkou převaděč, který echolink nemá. V praxi se ale pro převaděče používají značky převaděčů.

 

Pustíme se do praxe:

 

Příklad č.1:

Jsem u rybníka Svět v Třeboni. Nejlépe slyším 438.925 OK0BDV. Naladím se na něj. Chci ale zavolat protistanici, o které vím, že poslouchá na OK0EB (70cm). Musím tedy OK0BDV propojit na OK0EB. Odešlu DTMF kód pro aktivaci echolinku (pro každý převaděč může být jiný). Pro OK0BDV, na němž jsem naladěn, je to "2#". Echolink z převaděče mi odpoví, že "echolink activated". Pak vymačkám číslo protistanice - OK0EB má 687447 a přidám "#". Echolink mi odpoví, že moje číslo je 343498 a že se připojuji na OK0EB. V tento okamžik se oba převaděče spojí do jednoho a mluví oba najednou. Je jedno, zda protistanice mluví do OK0EB, nebo do OK0BDV. Uslyší je všichni, kteří poslouchají OK0EB i OK0BDV. V případě nečinnosti se echolink sám po nastaveném čase odpojí, nebo můžeme odpojení vynutit odesláním "#". Pokud spojíme více stanic (ano, i to je možné), budou se tyto stanice odpojovat v opačném pořadí, než v jakém byly připojeny. Tedy LIFO (poslední připojená se odpojí jako první).

 

Příklad č.2:

Jsem na pláži v Černé v Pošumaví. Je tu rádiový klid. Já ale vím, že na Bližné je link OK1ZJV-L na 434.025MHz. Naladím se tam a aktivuji echolink "2#". Odklíčuji a poslouchám "activating echolink". Odešlu číslo protistanice, např. 687447 a přidám #. Echolink mi odpoví, že mne propojuje na OK0EB. Odteď můžu zcela normálně komunikovat, jako na převaděči. Dokonce po ukončení relace mi echolink odešle pípnutí. Pokud je mi OK0EB málo, přidám i OK0BDV. Odešlu tedy 343498# a echolink mne propojí i na OK0BDV. Tím jsem vytvořil převaděčovou síť OK0EB + OK0BDV + OK1ZJV-L. Pokud odešlu #, odpojí se nejdříve OK0BDV a nakonec i OK0EB (pokud odešlu další #).

 

Příklad č.3:

Jsem v dosahu OK0EB a chci zavolat protistanici, která se toulá u Lipna. Mačkám 336890 (OK0EB nemá žádný kód na aktivaci echolinku, protože má originál aplikaci Windows echolink, kdežto OK0BDV a OK1ZJV-L mají SVXLINK). Pozor, zde se neukončuje křížkem! Tímto jsem připojen na OK1ZJV-L. Tím, že promluvím do OK0EB, jsem slyšet i z linku OK1ZJV-L a samozřejmě ten, kdo promluví na 434.025MHz projde i do OK0EB. Oba echolinky mohu opět rozpojit křížkem, případně nechat odpojit automaticky po vypršení časového limitu.

 

Příklad č.4 - "maják":

Může se hodit pro ověření, zda mi vše funguje. Naladím se na 434.025 a odešlu "*". Pokud mi echolink odpoví, vím, že jsem se k němu dovolal a dokonce i vím, kolik je hodin (UTC).

 

Ty nejzajímavější funkce DTMF:

 

  • * oznámí značku, čas UTC a počet připojených stanic
  • 1# oznámí značky připojených stanic (pouze připojených echolinkem)
  • ## odpojí všechny připojené stanice
  • # odpojí pouze poslední připojenou stanici, ostatní ponechá připojené
  • 4# použijeme, pokud chceme poslední odpojenou stanici opět připojit

 

 

 

V ČR narazíme zřejmě jen na tyto dva systémy Echolinku. Pravidlo si můžeme odvodit podle hlasu "plechové huby". Pán znamená, že je to Echolink pro Windows, takže pro připojování kamkoliv z tohoto převaděče dávám pouze číslo NODE protistanice, kdežto pokud je to paní, dávám 2#, odklíčuju, pak NODE číslo a #. Pro oba ale platí, že odpojuji křížkem. Také hvězdička má stejný význam, vyvolá informační relaci.

 

Sám jsem nevěřil, že echolinkový link se dá používat jako převaděč bez nějakých velkých omezení. Je tu prakticky jen jedno - stanice v mojí blízkosti slyší můj direktní kmitočet, nic víc. Dále jsem slyšet až z převaděče, na který jsem se připojil. Pokud jsem ovšem někde, kde ani neočekávám přítomnost jiných stanic, toto omezení mi nevadí.

 

Echolinkových zařízení je všude po světě velké množství. Naštěstí i u nás v ČR. Můžeme propojit cokoliv s čímkoliv. Ideální přehled pro naše končiny je na http://prevadece.smoce.net/seznam-prevadecu/cz/.

 

Jirka OK1ZJV