A A A

Jak se dnes závodí v provozním aktivu?

Provozní aktiv je závod jako žádný jiný. Moc mi vyhovuje, že je ze všech závodů nejčastěji, a tak si můžu s klidným srdcem nechat nějaký ten termín ujít. Zrovna letos mi jich uniklo asi pět, což je na měsíční četnost celkem hodně. Konečně jsem si ale zkusil jaká je úspěšnost z domácího QTH.

 

Moje QTH je výhodné snad jen na jih. Ze západu je sídliště, ze severu město, na východ kopec. Mám tu 7el DK7ZB na 2m, samozřejmě v horizontální polarizaci na rotátoru. Pod ní IC-910H a VLA200, který dodával až 250W.

 

Hlavním problémem provozního aktivu je nedostatek stanic. Je vidět, že v ČR jsou stanice v pásmu 2m dosažitelné i z níže položených míst a vcelku se domluví. Všechny takové stanice se v rámci svých možností domluví a předají body. Pak ale na pásmu nastane ticho, jen ty silnější stanice marně volají výzvy, nikdo se ale neozývá. Ještě že má PA jen 3 hodiny.

 

To je přesně ukázka stavu, kdy je málo závodníků, a přitom velký potenciál. Spojení se udělat dají, ale kde jsou operátoři? Optimální délka závodu aby člověk měl pocit že jde opravdu o "závod" je tak hodina. Zbytek času je jen volání do ticha. Závodníky zvyklé na provoz na KV to může lehce odradit, protože oni mají protistanic vždy dost. Ale děláme si to přece sami, že je nás málo. A tak budiž dobrou zprávou, že se v radioamatérské škole pořádané radioklubem OK1OHK zrodili dva další jihočeští radioamatéři. Hynku a Roberte, připravte se na další provozní aktiv. Rádi Vás oba přivítáme ve svých denících.

 

Z pohledu jedné ze slabších stanic lze říci, že PA se dá s průměrným i lehce podprůměrným vybavením zvládnout i z domácího QTH a lze nasbírat vcelku zajímavá spojení. Přesvědčit se můžete ZDE v mém deníku.

 

Tak co, zlákal jsem někoho? Tajně doufám že ano a že se mi v příštím kole PA podaří udělat spojení i s Vámi. PA je sice často, ale je tu pro nás, tak se mu věnujme.

 

Jirka OK1ZJV