A A A
  • Mrňous jménem WLN
    Mrňous jménem WLN

Malý zázrak jménem WLN

Že nevíte, o jaký zázrak jde? Také jsem to nevěděl. První takový zázrak jsem viděl v rukách OK1BY. Nebudu dál chodit okolo horké kaše, WLN je krásná a miniaturní UHF radiostanice s neodnímatelnou anténou, bez displeje, s 16ti kanály a bez FM rádia.

 

Co je na ní ale zázračné, je její velikost a hmotnost. Váží 110 gramů, což je mimochodem méně, než můj mobil. I co do velikosti je velmi úsporná a příjemně tenká. Je možné ji nosit v kapse u kalhot a vzhledem ke konstrukci antény ani nehrozí nebezpečí, že by se anténa ulomila.

 

WLN nemá displej. Všechno nastavení "komentuje" nějaký pán, který uvnitř zřejmě bydlí. Víceméně ani není tolik příležitostí, co by se daly komentovat, jen zapnutí a číslo předvolby. Při pohledu na tlačítka je i zcela zřejmý počet funkcí, ale ještě dvě zůstávají skryty - a to skenování předvoleb (podržením tlačítka "-") a monitor kanálu (podržením tlačítka "+"). Krátkým stiskem těchto tlačítek pak cestujeme mezi předvolbami. Vypínač a regulátor hlasitosti vymýšlel někdo, kdo zařízení chce i v praxi používat, proto se jedná o klasický otočný potenciometr s vypínačem.

 

Parametry jsou vcelku překvapující. Nechtěl jsem se hned vrhnout pod plastový obal se šroubovákem, ale vzal jsem do terénu UV-5r a WLN a porovnával. Mám tyto výsledky:

 

  • Modulace: WLN je hlasitější, lepší, než originální UV-5r.
  • Citlivost: Subjektivně bych řekl, že WLN má lepší přijímač, než UV-5r, tedy alespoň z hlediska použití s malou anténou. Čeho ale nebylo možné si nevšimnout, to je odolnost vůči silným signálům blízko HAM UHF pásma. Na zdejším kopci Baba (SOTA JC-092) stojí stožár s vysílačem nějakého FM rozhlasu (asi BBC), se kterým má UV-5r problémy. Signál (ač frekvenčně vcelku daleko) vysílače úplně zatluče příjímač na UV-5r. A WLN? Žádný problém. WLN zkrátka slyší.
  • VF výkon: Tady vcelku logicky vyhrává UV-5r. Má mít 5W výkonu, WLN je slabší. Někde se píše, že má 5W, někde že má 2W, ale přikláněl bych se spíše k výkonu někde kolem 2-3W. Anténa není odnímatelná, výkon tedy nelze bez rozebrání změřit, ale v porovnání s UV-5r se protistanici jeví cca o 3dB slabší.
  • NF výkon a přednes: Velice příjemný, možná mi u WLN lahodí o něco více.
  • Konektivita: WLN má vše. Hlavní výhodou je USB konektor, bohužel ovšem ne microUSB, ale jen miniUSB.
  • Nabíjení: Pomocí USB konektoru, nebo i v malé stolní nabíječce. Ta má další výhodu - je možné do ní umístit další akumulátor samostatně. UV-5r má právě v tomto ohledu své mezery.
  • Obsluha: UV-5r má samozřejmě navrch. K nastavení WLN potřebujeme počítač, kdežto na UV-5r lze všechno nastavit z klávesnice a zkontrolovat na displeji.

Největší nevýhodou WLN, krásné, malé, kompaktní radiostanice, velice vhodné do terénu, svádějící k použití UHF převaděčů a echolinkových hotspotů, je v absenci DTMF klávesnice. Jinak nemám co vytknout. Třeba se ještě DTMF verze dočkáme. Do té doby si musím vystačit s DTMF dialerem pro Android ve svém telefonu.

Zázrak jménem WLN stojí 16 dolarů. Zázrak.

 

- OK1ZJV -