A A A
 • Výhled z QTH opakovače
  Výhled z QTH opakovače

Nový PMR opakovač ve zkušebním provozu

2.11.2014 - Dnešním dnem byl zprovozněn nový opakovač v pásmu PMR. Zatím je ve zkušebním provozu. Největší otázka je, zda bude využitelný a zda bude fungovat tak, jak by měl. PMR radiostanice jsou totiž vcelku zvláštní druh rádií. Jedno špatně poslouchá, jiné špatně moduluje, další nefunguje na nabíjecí články, další má problémy s něčím jiným... A tak jsem vzal tu, co byla zrovna po ruce a fungovala.

 

Všeobecné oprávnění ČTÚ o opakovačích nic konkrétního neříká, proto jsem se držel pravidla, že stanice musí mít integrální (neodpojitelnou) anténu a nesmí být ani mechanicky, ani elektronicky nijak měněna. Výsledkem byl o pár obvodů doplněný modul opakovače, jaký byl použit i u CB opakovačů v JN79AA a JN78IR. Radiostanice HOFFER HF-100 byla umístěna do odpadové roury průměru 75mm a s ní je tam i deska opakovače. To celé je napájeno napětím 5V a zatím je to upevněno na stožáru na mém domě.

 

Ovládání je shodné s opakovači předchozími, jen je třeba při první aktivaci myslet na to, že radiostanice "spí" a je nutno ji nechat asi tak dvě vteřiny probudit a pak teprve nahazovat kódem 1249. Aktivace pomocí 1248 sice funguje také, ale v pásmu PMR postrádá význam. Opakovač je na kanále č. 4, zatím bez jakýchkoliv subtónů a podobných vymožeností.

 

Budu rád, když mi dáte o slyšitelnosti nějaké zprávy. Stačí poslat e-mail na opakovac (zavináč) myslivna.info. Každému rád odpovím.

 

Přehled parametrů a ovládání opakovače:

 

Pásmo: PMR

 

Kanál: 4

 

Tonesquelch: NE

 

Aktivace: DTMF 1249

 

Okamžitá deaktivace: Na bezprostředním začátku relace stisknout DTMF 0

 

Automatická deaktivace: Časově neomezeno, 30 relací

 

Výkon: 0.5W

 

Radiostanice: Neupravená HOFFER HF-100

 

Anténa: Originální (integrální) na radiostanici

 

QTH: Hůry, výhled na Č. Budějovice

 

Umístění: Na stožáru na domě v novodurové trubce

 

 

 

Jirka OK1ZJV

 

EDIT 8.11.2014:

 

Nové poznatky: Vyměněn Hoffer za Intek. Je to o 100% lepší, modulace o moc věrnější a citlivost o poznání lepší. Scházejí se mi také zprávy o pokrytí:

 • České Budějovice - Vltava, Máj, Rožnov, Nemanice
 • Hrdějovice
 • Hluboká nad Vltavou - u Penny
 • Zliv ve vyšších polohách
 • Žabovřesky (uprostřed obýváku) (15km)
 • Haklovy Dvory
 • Vrábče
 • Ktišská hora
 • Velešín

Dalo by se tedy říci, že opakovač na PMR má smysl, ale musí být podpořen kvalitní stanicí. Jinak je dostupnost až překvapující, zejména proto, že běžně PMR není na střeše v rouře, ale někde na ulici, v autě, nebo pod střechou. Dostane - li se ovšem protistanice někam výjimečně vysoko, mění se vše obvyklé a zažité. PMR najednou ožije a opravdu chodí až nečekaně dobře.

 

Proto se chystá další projekt, nechte se překvapit!