A A A

Podrobný popis ovládání echolinkového software SVXLink

SVXLink je postupem doby stále častější náhradou původního, obyčejného echolinku. Umí mnoho věcí navíc a hlavně dokáže běžet na krásném, miniaturním a odolném počítači Raspberry Pi. Tedy mnoho důvodů, proč by SVXLink měl být na každém převaděči.

Předně si musíme říci, že SVXLink využívá stávající sítě ECHOLINK a doplňuje ji svými funkcemi. Je tedy lhostejné, zda na převaděči je program ECHOLINK, nebo SVXLink, protože oba dva tyto systémy používají síť ECHOLINK.

Další důležitou informací je skutečnost, že k ovládání celého systému se používají tóny DTMF. Je tedy vhodné mít DTMF mikrofon, klávesnici DTMF na radiostanici, nebo alespoň DTMF dialera.

SVXLink není jen o echolinku, má funkcí o něco více. Podrobně se ale budeme zabývat pouze funkcemi echolinku a další funkce si popíšeme pouze krátce.

 

SVXLink je program, skládající se z jednotlivých modulů. Můžeme si vybrat, který modul si spustíme, ale vždy si lze vybrat pouze jeden modul. Dva a více najednou běžet nemohou. Často je SVXLink nastaven tak, aby používal právě pouze modul echolinku a žádný jiný na něm ani nešel spustit. To záleží na administrátorovi daného echolinkového zařízení, jaké moduly povolí.

Nový (jiný) modul lze spustit pouze v případě, že není spuštěn jakýkoliv jiný. Nejdříve je třeba případný spuštěný modul ukončit pomocí #.

 

Moduly (funkce) SVXLinku:

  • HELP
  • PARROT
  • ECHOLINK
  • DTMF REPEATER
  • VOICEMAIL

 

Co který znamená?

 

Help: Nápověda. Paní přeříká dostupné volby a postupy, jak dosáhnout cíle. Neříká ovšem nejdůležitější informaci - jak nápovědu ukončit. Je to křížkem (#).

 

Parrot: Opakovač. Důvěrně známá funkce třeba z CB radia. Opakovač nahraje relaci a zopakuje. Víceméně nic zajímavého, máme - li k dispozici převaděč. Opakovač se aktivuje spuštěním modulu 1, ukončí se křížkem. Ovládáni je jednoduché - pokud mluvím, opakovač si mou relaci nahraje. Jak můj signál zmizí, opakovač potvrdí krátkým odpípnutím konec relace a celou nahrávku zopakuje.

 

Echolink: Tento modul slouží jako dokonalejší náhrada již zmíněného programu Echolink pro Windows. Ovládá se velmi podobně, ale protože má mnohem více funkcí, je o něco jednodušší se do něj zamotat.

 

Nejdůležitější funkcí je bezesporu připojení k jinému echolinkovému zařízení (převaděči, hotspotu). Jen pro úplnost uvádím, že převaděč je zařízení duplexní, kdežto hotspot je simplexní, nicméně z pohledu ovládání echolinku je to stejné. K připojení na jiný echolink (převaděč, hotspot) potřebujeme především znát jeho číslo. Toto číslo zjistíme buď v databázi echolinku, v mobilní aplikaci RepeaterBook, nebo na webu prevadece.smoce.net, případně v mnoha dalších zdrojích. Tuto funkci vyvoláme jednoduše tak, že zaklíčujeme, vymačkáme na klávesnici číslo protistanice (kam chceme spojit) a odklíčujeme. (V některých konfiguracích je nutno ještě před odklíčováním odeslat #, ale u nás to tak není.)

 

Je možné připojovat až 11 stanic, a to zcela stejným způsobem.

 

Další důležitou funkcí je odpojení stanice. To se provede pomocí DTMF příkazu "#". Odpojení všech stanic se provede pomocí dvou křížků za sebou.

 

Doplňkové příkazy:

 

0 - Nápověda.

1 - Seznam připojených stanic. (Pozor, v nápovědě je chyba a říká "seznam odpojených stanic". Tak to ale není, jde o stanice připojené.

2 - Zjištění vlastního echolinkového čísla.

31 - Připojí náhodnou stanici (hotspot, převaděč).

32 - Připojí náhodnou konferenci.

4 - Připojí naposledy odpojenou stanici.

50 - Deaktivace funkce "jen poslech".

51 - Aktivace funkce "jen poslech".

 

Modul Voicemail se na našich převaděčích nepoužívá (nelze ho aktivovat). Proto si o něm povíme pouze to, že existuje a má za cíl uchovávat zprávy pro ostatní. Ti si je pak mohou vyzvednout. V dnešní době ale těžko očekávat, že zrovna na převaděči někdo pro někoho zanechá zprávu a už vůbec nelze očekávat, že si ji dotyčný vyzvedne.

 

Nastavení SVXLinku je velmi individuální a velmi často si jej vedoucí operátoři převaděčů a hotspotů modifikují. Každý převaděč je originál, je v jedinečném prostředí a na jedinečné kótě.

 

Základní rozdíly od standardní verze SVXLinku:

 

  • Máme nastaveno automatické potvrzování příkazů. Tedy není třeba každý DTMF příkaz potvrzovat #.
  • Máme nastaven náš jazyk. Mimochodem, dáma, která na nás z echolinků povídá, se prý jmenuje Eliška.
  • Máme zakázán modul Voicemail a na některých převaděčích i Parrot.
  • Máme různě nastaveny převaděče (dle požadavků jejich VO) co se týče identifikace a časových znamení. Některé převaděče dávají každou hodinu časové znamení a značku, některé k tomu ještě každou půlhodinu jen značku. Některé čas ani značku neoznamují (značku dává jejich kontroler).

 

SVXLink není žádná věda. Věda je nastavení, ale to za nás provádí ti, kteří ví, jak na to.

 

- OK1ZJV -