A A A
 • Pohled na odkrytý rotátor.
  Pohled na odkrytý rotátor.
 • Kámen úrazu - překroucené dráty.
  Kámen úrazu - překroucené dráty.
 • Ovládací kontakty.
  Ovládací kontakty.
 • Vpravo dole severní zarážka.
  Vpravo dole severní zarážka.
 • Červené kolečko lze jednoduše přebarvit.
  Červené kolečko lze jednoduše přebarvit.

Polámal se rotátor

Když se jednou z rotátoru ozývají divné zvuky a je cítit šelak, je čas se do něj podívat. Zvu Vás na malou exkurzi.

 

Do ovládací skříňky rotátoru je nejsložitější nějak vlézt. Povolením jediného šroubku zespodu skříňky se zdánlivě nic nestane. Je to ale třeba. Krabička má po bocích asi 3cm od rohů (tedy jen na kratších stranách) háčky, které je třeba odjistit. Vhodný je menší šroubovák. Pak teprve se uvolní vrchní část plastového krytu a otevře se přístup do vnitra zázračné krabičky. Původně jsem si myslel, že rotátor je záležitost výhradně síťová a svorky jsou galvanicky oddělené vinutím motoru. Je to ale jinak, hned na přívodním kabelu najdeme totiž trafo se symetrickým sekundárem 2x22V. Že je silně poddimenzované je vcelku jasné asi po pěti celých otáčkách. A běda jak se něco někde zasekne, to je za deset vteřin velká šance na upečení. Právě takový byl důvod mého činu - ovládací skříňka se zasekávala a nebylo možné ani jednou stranou dosáhnout severu.

 

Po odejmutí krytu se naskytne pohled na trafo, motor a mechaniku polohování. Celá mechanika je velmi vtipně řešena. Navrch je ovládací kolečko s plexisklem, skrz nějž je vidět červená tečka. Ta je umístěna na kruhovém plastovém dílu hned pod ním. Po odstranění zmínených dvou částí se odkryjí kontakty zajišťující spínání otáčení. Kontakty jsou upevněny na bílém dílu, po jehož vytažení jsem měl pocit, že je vše ztraceno. Otočil se velkou silou o tři otáčky a já jsem si myslel, že v následujících hodinách budu hledat vhodnou pozici a vhodné natažení pružiny pod dílem. Nakonec ale přišlo velké překvapení i vyřešení záhadné závady. Velkou sílu totiž vynaložily přívodní dráty ke kontaktům. Byly překrouceny asi osmkrát a podeváté už to nedovolily. Proto se nešlo ani přiblížit k severu.

 

Stačilo jen otočit ještě asi o tři otáčky a celou krabičku složit. Po zacvaknutí bočních zámků a přitažení spodního šroubu vše funguje jako dřív, jen se už neozývá praskání. To bylo způsobeno zřejmě tuhým chodem celé mechaniky a přeskakováním přes zoubky ozubených koleček. Přikládám fotky pro představu, jak to v té kouzelné skříňce vypadá, ať to nemusíte doma rozebírat. Je to opravdu hodně práce.

 

 

Jirka OK1ZJV