A A A
  • Stádium nedohledného konce práce.
    Stádium nedohledného konce práce.
  • A už to vypadá jako správná lesní budka.
    A už to vypadá jako správná lesní budka.
  • Kompletní pracoviště i se stožárem.
    Kompletní pracoviště i se stožárem.

Polní den a 3. subregionál na Dobré Vodě

Tak dlouho jsem se připravoval na polní den, až jsem nakonec na smluvenou kótu nejel. Nedovolovaly to časové podmínky. Bylo třeba dodělat jeden zvláštní kus nábytku, na který by jindy nebyl čas. Ale protože je ten kus nábytku opravdu zvláštní, dá se s výhodou využít i pro vysílání. Nebudu chodit okolo horké kaše - ten kus nábytku je k vysílání přímo určen.

Na Dobré Vodě v Novohradských horách je jeden plácek kam jezdím zatím jen sekat trávu. V budoucnu tam bude stát chaloupka, ale na to je zatím spousta času a nepřímo úměrně peněz. Proto tam vyrostlo takové malé posezení se stříškou, stolkem, dvěma lavičkami a samozřejmě i stožárem. Vlastní sestavení radioamatérského letního příbytku zabralo několik dnů a těsně před polním dnem jsme ho dodělávali. Zbývalo jen natřít a vztyčit trubku, na kterou přijde rotátor a spousta antén.

 

Závod začínal v 16h našeho času. To jsme zrovna mordovali rotátor na trubku která je o dva milimetry tlustší než rotátor pojme. Pomocí neidentifikovatelné konstrukce se nakonec podařilo rotátor instalovat a zprovoznit. Bohužel už se nepodařilo úplně přesně otočit na sever, tak jsem si musel vždy při hledání vhodného azimutu zopakovat základní matematické operace. O necelé dvě hodiny později tedy můžeme závod odstartovat.

 

Éterem létají pořadová čísla 47, 74, 116. Jeje, to je tedy zpoždění. Škoda. Ale přece o nic nejde. Dnešní závod je spíše testovací - je třeba vyzkoušet co v té kótě je. Aby to nebylo úplně jednoduché, nasadil jsem vysokou obtížnost. FT-817 je snad nejznámější QRP zařízení na světě a teď se ukáže, kterak bude na nové kótě fungovat. Prvních 18 spojení proběhlo víceméně za sebou. Pak ale začaly vonět klobásky a vzhledem k situaci v mém žaludku jsem neodolal a pustil se do večeře. To by bylo abych klobásovou přestávku nedohnal. Stejně už mám zpoždění dvě hodiny a s QRP to stejně není na absolutní vítěžství.

 

Bilance předklobásového časového intervalu jasně napověděla co Dobrá Voda umí. Rozhodně umí velmi dobře pokrýt území našeho státu. Protože je hodně na jihu, moc nevadí kopec a les za zády. Ukázalo se ale že jižní strana není příliš výživná. V Rakousku ale není tolik stanic, více je jich v Německu a jak se zdá, odstíněny nejsou. Pozitivní zprávy chodily i v reportech. Mých 5W mi některé protistanice ani nechtěly věřit.

 

Poklobásová éra se vyznačovala množstvím hlavně místních a Slovenských stanic. V půlnoci upadám do spacáku a odkládám do auta nabít notebook. Asi má energie stejně jako já. Obloha ze spacáku vypadá nádherně. Je jasno a hvězd je na nebi nevídaně. Opodál kdosi vyhrává staré hity, ale jinak vše usíná a zhasíná. Nejvyšší čas dát si odpočinek také. Je tu ale jedna komplikace. Okolo hlavy to bzučí jako v trafostanici. Asi 248 komárů a 1276 mušek na metr krychlový atakuje špičku mého nosu, koukajícího ze spacáku. Teplota kolem 28 stupňů ale nedovoluje zabalit se natolik, aby koukala jen špička nosu, i tak atakovaná místním hmyzem. Vůbec tady na Dobré Vodě je příroda zvláštní. O pár metrů níž lezou tak svalnatí mravenci, že místní turisté mohou mít obavy že je mravenci i se spacákem přestěhují na vedlejší zahradu. A tak se hmyzem bojuji, zpočátku statečně. Nedá se to.

 

V pět ráno už je skoro den. Ptáčci začínají zpívat, kdesi je slyšet snaha o ptačí CQ, CQ. Den se pomalu probouzí a já jsem skoro ještě neusnul. Ale na pásmu je spousta nových stanic a je potřeba si vzájemně navýšit body. Tak jdeme na to. Začínám pátou desítku spojení. Přemýšlím nad zásobami konektorů a růzých udělátek abych nemusel pořád dávat výzvu. Na FT-817 jsem si takovou věc ještě nevyrobil. Dokonce i kabel USB - FT817 se mi nepodařilo rozchodit, tak jsem musel fungovat s N1MM deníkem tak nějak ručně. Možná až tak moc, že mi z FT-817 upadlo to největší kolečko a nebylo čím ladit. Pro informaci - na utažení stačí imbus nebo torx, obojí tam pasuje.

 

V žaludku je to zase jako za socialismu. Nikde nic a když už něco, je k tomu složitá cesta. Nakonec jsem se přemohl a navzdory možnému předávkování vitamíny jsem požil nektarinku. Nějak jsme tu snídani podcenili. V ten okamžik jsem si vzpomněl na expedice s OK1KPI. Tam o jídlo rozhodně nouze není. OK1KPI jsou ostatně se zbytkem OK1KWV na společném kopci, určitě je jim tam dobře. To se nám určitě Vláďa OK1DDV pochlubí v dalším článku. Těsně před desátou ráno končím spojení č. 70. Bohužel je to všechno, musíme totiž nějak rozumně dorazit na oběd a ještě je třeba naše contestové pracoviště jednou natřít. Pomalu tedy uklízíme a šmydláme štětci.

 

Výsledek? 70 spojení QRP 5W. Jsem spokojen. Je vidět že QRP je řešení i mezi BIG-GUN závodníky. Ani s QRP se člověk neztratí. Byl jsem velmi potěšen pochvalami od nejedné protistanice. Na 5W prý síla jako hrom. Také mě potěšila nezvyklá spotřeba energie. Na celý závod jsem vypotřeboval dva 3.5Ah akumulátory. Kdo ví kdy jsem je naposledy nabíjel. Kóta má rozhodně co do sebe. Mít tam 100W a dávat výzvu, určitě by byl spojení alespoň dvojnásobek.

 

Pokud se opět neztratí nějaká anténa, jak je na Dobré Vodě zvykem, je pracoviště vybaveno na KV i VKV základními anténami. Na KV je tam G5RV na 80m ve výšce asi 10m nad zemí, na VKV je DK7ZB se sedmi prvky. Na špičce trubky je ještě Yagi na 70cm. Tu jsem nestihl ani zkusit, vzal jsem si málo svodů a konec kabelu vyšel jen těsně pod střechu. To časem vylepšíme. Příští akce na Dobré Vodě bude ve znamení CB. CB Klub Česká Lípa pořádá Letní polní den na CB ve dnech 24.7. - 25.7. a protože tam mám před 11ti lety jeden malý úspěch, rád si to zkusím znovu. Také 7. až 8.8. se koná VKV QRP závod, napadá mě, že na QRP provoz už je to vyzkoušené...

 

Jirka OK1ZJV