A A A

TEST: Modul SA-818 - malý VHF, nebo UHF transceiver

Před časem se mi dostal do ruky miniaturní modul SA-818. Dá se koupit v Číně za velmi slušné peníze, cca 14USD. Existuje ve dvou hlavních variantách - SA-818U a SA-818V. Pak také existují různé napodobeniny, jako např. SR_FRS_1WV, ale takto se už vůbec nevyplatí šetřit. Moduly jsou založené na čipu RDA1846S. Ten dělá víceméně všechno, co se od takového malého a levného rádia čeká. Dále je obvod doplněn (v případě SA-818) řídícím obvodem, který si pamatuje nastavení i po ztrátě napájení (což právě třeba levnější klon SR_FRS_1WV neumí). Levnější klony by tedy k sobě potřebovaly ještě kontroler, který by je vždy po startu nakonfiguroval na určitou frekvenci, nastavil hlasitost a filtry (preemfáze a deemfáze).

 

Levnějšími klony jsem se už dále nezabýval, vraťme se tedy k SA-818. Vzhledem ke své velikosti modul nabádá k zabudování do jednoúčelových "škatulek", třeba pro APRS, převaděče a podobné aplikace. Proto jsem hned první modul použil jako APRS digi repeater. Připájel jsem ho na desku, osadil APRS modul OT3mini a spolu s dipólem nainstaloval na střechu. Všechno fungovalo, pravda, tu a tam jsem něco dolaďoval, ale to byly spíše analogové záležitosti okolo úrovní vstupů a výstupů. Modul se se svým malým výkonem kolem 1W dovolal všude, kam jsem to očekával. Horší to bylo s přijímačem. To je asi nejslabší článek celého modulu. Pokud postavím provizorní transceiver a vedle něj postavím běžný Baofeng UV-3r s naprosto stejnou anténou, je rozdíl mezi přijímači opravdu propastný. UV-3r má na S-metru 4 dílky, přijímá signál, ale SA-818 zatím vůbec nereaguje. Až teprve silnější signály přijímač detekuje a ještě o něco silnější signály dovedou otevřít squelch.

 

Přijímač je tedy více než bídný. Pro jednoduché aplikace stačí, ale na nějaké větší akce rozhodně ne. To už se vyplatí koupit také relativně levnou UV-3r (mimochodem, její přijímač všeobecně není vůbec špatný) a použít její vnitřnosti jako malý modul. Vysílá také vyšším výkonem, což se velmi často ocení.

 

Naproti tomu vysílač zvládá občas i více, než 1W. U jednoho modulu jsem naměřil i 1.8W. Nikdy jsem nenaměřil menší výkon, než 1.2W. Proč je u pár modulů tak velký rozptyl parametrů, to netuším. Vzhledem k rozměrům modulu nelze očekávat nějakou filtraci za koncovým stupněm. To si přece jen musíme vyřešit sami.

 

Programování modulu je také velmi zajímavé. Modul občas zapomene nastavení, u pěti modulů, které používám, se tento neduh tak jednou za půl roku projeví. Občas se také stane, že modul neprovede příkaz, zaslaný přes sériovou konzoli. Proto je třeba opakovat úvodní handshake příkaz a modul najednou ožije s novým nastavením. Chvíli jsem bojoval s vhodným programem pro sériovou administraci. Putty nefunguje, posílá špatně CR+LF. Použil jsem Termite.

 

Celkově bych viděl existenci SA-818 jako přínosnou. Je ale velká škoda zejména špatného přijímače. Jinak by byl SA-818 výborným pomocníkem pro malé aplikace a na naše "hraní", například s APRS.

 

Jirka OK1ZJV