A A A
 • HB9CV - nejrozměrnější kousek.
  HB9CV - nejrozměrnější kousek.
 • Čtyřče pro 23cm.
  Čtyřče pro 23cm.
 • Pepa OK1ANP, v pozadí nabíječ pro 70cm pracoviště.
  Pepa OK1ANP, v pozadí nabíječ pro 70cm pracoviště.
 • Montáž antén od OK1ANP.
  Montáž antén od OK1ANP.
 • Naše anténní farma.
  Naše anténní farma.
 • OK1ANP v akci.
  OK1ANP v akci.
 • OK1CJT a OK1BJH.
  OK1CJT a OK1BJH.
 • OK1ANP a OK1ZJV.
  OK1ANP a OK1ZJV.
 • Ano, pánové, tohle ukažte doma.
  Ano, pánové, tohle ukažte doma.
 • Ranní mlha.
  Ranní mlha.
 • OK1CJN při svém prvním spojení na 23cm.
  OK1CJN při svém prvním spojení na 23cm.

UHF+SHF Contest na Myslivně

Krása podzimní přírody vylákala ven nejen trampy, ale i radioamatéry. Ne že by je příroda lákala natolik, aby je odtrhla od výroby nových radioamatérských vynálezů, ale kalendář tomu tak chtěl, aby se všichni opět sešli na kopcích na závodním klání. Tentokráte byli na kopce zváni zejména ti, jenž oplývají těmi kratšími anténami a místy i anténami parabolickými.

 

Naše expedice se rozdělila na několik fází, s čímž souvisela hlavně aktuální posádka vysílacího stanoviště. S Pepou OK1CJT jsme vyrazili raději už v pátek, abychom dýchali horský vzduch co nejdříve a při té příležitosti dali možnost krátkým vlnám. A to ne v závodním duchu, ale v duchu čistě sportovním. A to doslova. Jako první sportovní počin Pepa s přítelkyní vztyčili několik podpůrných antén na 2m, dokonce i na síbíčko se dostalo. K večeru jsme pak společnými silami skládali HB9CV pro pásmo 14MHz. Musím vyzdvihnout Pepův vynález na hledání upadlých podložek a matiček. Na trávu položil hadr do kterého tyto dezertérské kousky padají z našich nešikovných rukou a tento hadr všechny v trávě nehledatelné součásti antény pohodlně zachytil. Za pomocí tohoto a jiných zlepšováků se nám nakonec podařilo anténu složit a dokonce i vztyčit nad zem. To vše v absolutní tmě. Můžeme se tedy chlubit, že HB9CV zvládneme po tmě složit za ani ne hodinu. Odměnou byla stránka v deníku se vcelku zajímavými stanicemi.

 

Ráno se očekával příjezd nejdůležitější delegace. Aby nemuseli bloudit v lesích kolem Myslivny (což je nezvykle jednoduché, tam zabloudit), vyslali jsme jim naproti navigační vozidlo. Zanedlouho delegace vystupuje po náročné cestě z vozu. Ministr dopravy OK1PV, ministr výroby OK1ANP a hlavně prezident celého radioklubu OK1DDV. Další členové, zejména ministr pro SOTU OK1DDQ, ministr pro QRP OK1XGL a ministr pro ruční klíčování OK1DCX potvrdili své demise podané předchozí týden. V této sestavě začala celá pracovní skupina zejména sestavovat antény a také sobotní oběd. Vzhledem k vysokému nasazení ve skupině montážní nemohu jakkoliv komentovat průběh sestavování sobotního oběda, nicméně mohu konstatovat že byl velmi chutný a výživný, což bylo ostatně potřeba vzhledem k náročné práci při sestavování antén a tomu přiměřené vyčerpané energii. Sestavit dvojici 23prvkových antén DK7ZB pro 70cm od OK1ANP je nejen fyzicky náročné, ale i velká zátěž na mozek, protože se pořád dokolečka jen a jen utahují prvky a pak se chvíli dělá něco jiného. Druhá skupina se věnovala krásným anténkám pro 23cm od OK1DDV. Ty byly tentokráte ve čtveřici. Narozdíl od velkých antén na 70cm jsme tyto anténky otáčeli rotátorem. U obrovských antén pro 70cm jsme zvolili strategii "zařvi kam to chceš a někdo to tam dojde otočit", což se v praxi již mnohokrát osvědčilo. Rotátor dostal také transvertor HR3A v parabole.

 

Pěkně v teple jsme si pak připravili jednotlivá pracoviště. Pro 9cm to byl ICOM IC-706MKIIG a opodál ICOM IC-910H pro pásmo 23cm. To vše propojeno s notebookem OK1DDV a 100Ah akumulátorem. Do každého rádia pak vedl kabel z interface OK1DDV pro klíčování. Druhé pracoviště s TS-2000 bylo určeno výhradně pro 70cm. Klíčovač pro CW se mi podařilo dle plánu rozbít a předělat na audio, takže jsme už za 3 hodiny po startu závodu měli volnější ruce díky hlasovému dávači výzvy, což je obrovský pomocník. Přece jen naše panty necítily takové přetížení jako minule. K ovládání sloužil notebook přeučený z 16V na 12V a napájený ze společného akumulátoru 80Ah. Na konci nejdelšího kabelu byl pár antén DK7ZB od OK1ANP.

 

Závod probíhal dle očekávání, i když podmínky byly spíše průměrné. Na 70cm se podařilo celkem 84 spojení a na 23cm 24 spojení, což můžeme považovat za úspěch. Výhodou i nevýhodou Myslivny je poloha. Málokdo tudy směruje, ale když nasměruje, je to hodně znát. Důkazem budiž spojení v pásmu 70cm s YO2LAM, úctyhodných 591km.

 

Během siesty venku u ohniště se z vysoké trávy vylíhl dosud neznámý pán a zanedlouho i paní. Pán se představil jako OK1CJN, na základě čehož jsme ho přijali do kolektivu. Věnoval obdiv naší píli při výstavbě anténní farmy a postupně se propracoval až k našim pracovištím. Popřál hodně úspěchů a pokračoval dále v túře po lesích.

 

Po snídani se začal projevovat neduh slabých akumulátorů. Vybíjení. Naštěstí se za pomocí přístroje KIA Sportage podařilo proměnit přebytečný benzín na elektrickou energii a dorovnat nedostatek voltů a ampérů, tolik potřebných pro další daleká spojení. Ostatně je to vcelku úspěch při výkonu 50W vydržet celou noc. Ranní budíček hlásal výměnu operátorů a zároveň otestoval i svou účinnost. Pepa OK1ANP spal dál, ale všichni kterým zvuk budíku určen nebyl jen obdivovali, jakou má ten budík trpělivost.

 

Oběd byl jako obvykle výtečný. Přidal se k nám i host OK1CJN, který dostal propustku a mohl se závodu i aktivně zúčastnit. Pro čestnou památku si kdosi dovolil ho zvěčnit (tzv. pixelizovat) do digitální fotografie. Nejen OK1CJN nás přijel navštívit. V průběhu dne se u nás vystřídal budoucí radioamatér Hynek, který po úspěšném složení zkoušek už jen čeká na značku, s Pepou OK1BJH. Ten se také zdatně chopil klíče a má na triku nejedno spojení.

 

Celková bilance bude patrnější po vyhodnocení výsledků. Je jasné že nejsme první, ale důležité je, že jsme srovnatelní. S výkony 10W na 23cm a 50W na 70cm jsme na tom velmi podobně jako ostatní. A to je pro nás úspěch.

 

Rekapitulace vybavení:

 

70cm:

 • 2 antény 23el. DK7ZB - OK1ANP
 • stožár R3AT - OK1CJT
 • TS-2000 - OK1ZJV
 • Aku 12V/80Ah - OK1ZJV
 • klíčovač a audio dávač výzvy - kolektivní práce
 • notebook IBM T42 s deníkem N1MM

 

23cm a 9cm:

 • čtyřče DL6WU 25el. - OK1DDV
 • IC-910H - OK1ZJV
 • IC-706MKIIG - OK1DDV
 • klíčovač OK1DDV
 • transvertor HR3A - OK1DDV
 • notebook Asus - OK1DDV
 • Aku 12V/100Ah - OK1ZJV

 

Seznam účastníků:

OK1ANP, OK1BJH, OK1CJT + YL, OK1CJN + YL, OK1DDV, OK1PV, OK1ZJV + YL, OK1??? + YL (Hynek zatím nedostal značku)