A A A

UHF/SHF Contest OK1KWV

Prvně se nám podařilo vyjet na Kupu (JN79EJ) na tento závod. Díky upravené dodávce OK1BO jsme totiž eliminovali zimu na pracovišti a navíc jsme chtěli vyzkoušet parabolu na 23 cm a 9 cm v "ostrém" provozu.

 

Zúčastnili se: Pepa OK1ANP, Miki OK1BO se psem Melisou, Vláďa OK1DDV, Vláďa OK1FTA, Láďa OK1UWU se psem Britou, Pavel OK1VUS, Petr OK1XGL a v sobotu také Pavel z OK1KWV a Vláďa OK7VU s neteří Kristýnou.

Na návštěvu přijeli: v sobotu Míra OK1YK, v neděli Martin OK1VHB, Petr OK1PCB a Milan OK1QA.

 

Účast byla tedy celkem velká, navzdory špatnému počasí. Také materiálu bylo dost, měl jsem plné auto a ještě káru - to je vidět na první fotce.

 

Začali jsme stavět první stožár - jak je vidět na druhé fotce, po zkušenostech z minula jsme každou anténu (i tranvertor HR3A) proměřili ještě před konečným vyzdvižením stožáru a namontováním velké paraboly.

 

Před polednem přijel OK1UWU, který přivezl dršťkovou a pivo (třetí foto) a odměnil naše stavební úsilí vynikajícím obědem.

 

Po příjezdu OK1BO, FTA a VUS jsme dokončili první stožár montáží velké paraboly na 23 cm a umístili auto - čtvrtý obrázek. Shora: záložní anténa na 70 cm, záložní anténa na 23 cm, HR3A v offsetové parabole na 9 cm, přepínač antén na 23 cm a dole konečně hlavní anténa na 23 cm.

 

Pak jsme postavili pracoviště v autě - když to viděl OK7VU konstatoval: "Radioamatérský švédský stůl........" (páté foto). Vyzkoušeli jsme příjem majáků na Kleti na 23 a 9 cm - síla signálu byla perfektní.

 

Provoz (na šestém obrázku) jsme rozjeli s mírným zpožděním - na 70 cm se záložní anténou a s obvyklým nastavováním vysílačů, opravami vadných kabelů atd.

 

OK1ANP s druhým stožárem a hlavními anténami na 70 cm se mírně zpozdil, takže se druhý stožár stavěl až odpoledne v dosti silném větru. To nám dělalo potíže při vysouvání spodních dílů stožáru. Vlivem větru docházelo ke vzpříčení trubek v sobě a bylo obtížné dostat je do polohy, v níž měly zapadnout zámky. Nakonec se to podařilo a večer jsme na 70 cm odpojili záložní anténu a připojili hlavní antény. Co s tím udělal noční vítr je vidět na posledním obrázku. Stejné potíže se projevovaly i při bourání stožárů - museli jsme kotvami rovnat stožár proti větru, aby šly trubky do sebe zasunout.

 

 

No, co se týká výsledků, řekl bych, že neodpovídaly vynaložené námaze - necelých 70 spojení na 70cm, 12 spojení na 23 cm a na 9 cm jsme kromě majáku neslyšeli nikoho. Je nám jasné, že počasí někoho odradilo a déšť těm "žížalkám" příliš nesvědčil. Ale určitě máme rezervy ve vlastním provozu. Na ostatních závodech je hlavní pásmo 2 m a vyšší pásma jsou jako doplňková, pokud zbydou lidi a materiál. 9 cm jsme neměli již pár let. Ze zoufalství jsem chtěl aktivovat účet na OK4KST chatu, ale to ze mi na několik pokusů nepodařilo. Kladem je ověrení nacpání dvou pracovišť do auta OK1BO, montáže velké paraboly na "přechodném" stanovišti (podle Smetru vykazovala zisk 2 až 3S oprozi záložní anténě), vyzkoušení anténího přepínače a zjištění že HR3 po letech nečinnosti stále funguje. Navíc jsme popovídali, pojedli dobrou dršťkovou a ostatní dovezené pochutiny a díky slabému provozu jsme v noci dokonce i spali :-). Takže příště ........