A A A

Zimní QRP závod na Dobré Vodě

Zimní QRP závod je po nějaké době zimního radioamatérského spánku první výzvou, jak konečně vyrazit na kopec. Tak jsme s Robertem OK1BC vyrazili na kótu na Dobrou Vodu v Novohradských horách. Dobrá Voda se vyznačuje hlavně tím, že u kostela vytéká opravdová Dobrá voda, kterou o kopec níž stáčejí do plastových lahví, ale my jsme zvolili zcela jiný účel cesty. Voda sice ještě tekla, ale být o stupěn méně, asi by byla o dost "tvrdší".

 

Nechtěli jsme se přímo účastnit a třeba i vyhrát, naopak bylo naším cílem vyzkoušet, jak to na Dobré Vodě chodí a porovnat s Myslivnou. Na Dobré Vodě jsme sice o kousek níž, ale zase je lépe vidět do kraje a hůře vidět na jih do Rakouska.

 

Cestě předcházela malá příprava. Až na místě jsme zjistili, že jsme byli velmi podobně úspěšní, jako když se v Rusku v Sochi připravovali na olympiádu. Tak například se nám nepodařilo rozhýbat anténní rotátor. Ani se nehnul. Rotaci antény jsme tedy prováděli manuálně za použití klacku, což se během závodu stalo asi dvakrát. Také jsme zcela nabitou autobaterii v cíli shledali zcela vybitou, což si nedovedu vysvětlit doteď. Naštěstí jsme měli ještě rezervní malou gelovku, jejíž kapacita na závod také stačí. Nakonec jsme ale všechny překážky více nebo méně zdatně překonali a mohli jsme zahájit vysílání.

 

Od toho okamžiku kupodivu už všechno fungovalo. Jen jsme chvíli hledali lokátor. Zub času už ho ze stolku ohlodal, takže musela přijít ke slovu moderní technika a lokátor jsme určili pomocí GPS. Tušil jsem, že to bude JN78IR, ale úplně jistý jsem si nebyl. Robert OK1BC se ujal mikrofonu a postupně vytvářel řádky ve staničním deníku. Nutno podotknout, že v papírovém. Zatímco on konal své úspěchy v závodě, jal jsem se opravit krátkovlnnou anténu, jejíž jedno rameno už asi rok leželo na zemi a zarůstalo do trávy. Chyběl mi asi metr provázku, ale nakonec jsem si pomohl různými zbytky. Až poté, co anténa opět visela mezi stromy, jsem našel asi desetimetrový kousek...

 

Robert po hodině aktivity začal vykazovat příznaky chladu, a to zpočátku ústně, později ale i důrazněji. To mne inspirovalo k uchopení mikrofonu místo něj. Na svou stránku v deníku jsem si připsal pár řádek, takže celkově by se dalo říci, že máme dohromady 26 spojení. Inu, tolik jsme se nesnažili, abychom jich měli více, dalo by se tedy říci, že výsledek odpovídá vložené energii.

 

Trochu promrzlí nakonec balíme a pozvolna měníme polohovou energii v pohybovou. Cestou se domlouváme na další počin - pojedeme na FM pohár. Tak příště zase na jiném místě - vyzkoušíme zcela novou kótu v lokátoru JN79AA.

 

OK1ZJV